Vlaams Gewest 2

internet dünyası tarafından sabırsızlıkla beklenen flaman bölgesi gezimin ikinci kısmını, elimden geldiğince bunalıma girmeden yazmaya çalışayım:

dandik flixbus’la Rotterdam’a geldim. rotterdam insanı oldukça aşşağılayan bir Centraaal yapmış. hemen önünde durup insanın eğilesi geliyor:

FDcGuEiORbuW6ZAKNBCfJw_thumb_3d2a.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_3d21

rShsfeusQt6vf4VM4Xnljw_thumb_3d23.jpg

Enter a caption: hail centraaaall

 

adeta kadrajlara girmeyen bina yapmışlar. neyse bu kısımda 20 senedir tanıdığım bi arkadaşımla buluşuyorum. 20 sene ne? bu soruları bi kenara bırakırsak, 20 senelik arkdaşımla konuşmaktan çok Rotterdam’a özeniyorum. ne güzel şehir! ama yapılı çevremiz, geldiğimiz coğrafyaya baskın mı çıkıyor? geldiğimiz coğrafyadan da plansız mı geldik acaba sorularını da bir kenara bırakırsak, Rotterdam’a gelişimin de plansız olduğunu kavramam aslında çok uzun sürmüyor, arkadaşım, ben, ve arkdaşımın eşinin çabaları kalacak bir yer bulmama yetmiyor. plansız hollanda duaksız geline benzer. ama ulan 160 euroluk yerler bile dolmuş, belli ki şehirde bi’ şeyler var. kalacak yer tabii ki bulamıyorum. heryer cıvıl cıvıl bu arada tabi. (resim yok). Bu noktada Delft’te misafir olmam gerektiği konusunda herkes ikna oluyor ve günü bitiriyoruz ( her duş almış beden kutsallığında kendi kendime yeniden doğuyorum; tekrar insan olmak ne kadar da güzel)

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_3d12.jpg

Enter a caption: delft centraaaaal, yeni yapılmış.

Rotterdam’ı görme heyecanım kadar da bu şehirden, Amsterdam’a yani duygular şehrine gitmek bi’ miktar daha çok cezbediyor beni.  Delften aldığım OV-Chipkaaaart, ne kadar da işe yarıyor (aklınızda bulunsun diye ,sevgili internet, tekrar gidemeyecek olsan bile almakta fayda var, gerçi ben tekrar giderim diye düşünüyordum. tekrar gidemeyeceğimi bilmek ne kadar hüzünlüyse, o kadar tekrar tekrar giderim diye düşünüyordum. bilinir: duygular ya 100’lerce km’den sana gelir, ya da sen gidersin o kadar o duygular için. duygu? his? boşluklarının dolması? bi sarılma yeter miydi? herşeyin tekrar alev alması, hani şu önceki yazıda bahsettiğim küllerinden daha güçlü doğan bina? mantık bunun neresinde? güvenmek neresinde? veya hormonlar neresinde?? gerçekten neden tekrar tekrar giderim diye düşünmek gerekli? veya  bunları sorgulamak da gereksiz olduğu kadar gereklidir? belki – parantezi kapatamadığımın farkında mısın sevgili internet? değilsin, değilim. parantezi kapatmadan devam ediyorum o zaman. bu internet, bu başka bir derin tutkunun  izi olmasın? zamanla anlaşılacak belki, ney,in gerçek neyin yalan olduğu. süper güçlerimizin farkında mıyız peki? herşeyi bi parmakla yönlendirdiğimizi ama aslında birbirimize bağlı olduğumuz için birbirimizi de yönlendirdğimizi?

Rotterdam ve Delft, bir sonraki otobüs yolcuğunun sadece bir önceki durağı olmak zorunda mıydı acaba? zaten başkent Amsterdam, veya arda kalanlar mıydı? veya basitçe nedendi? yine flixbus yerine bi hisse binip mi yolculuğa çıkıyorduk, binbir gece masalları, pers değil ama türk halıların üzerinde uçmak? flixbus’un bi’ özelliği değil, öyle anlaşılmıyor değil mi yazdığımdan?

bu kadar karışıklığın içerisinde, planlı olmak adına kalacağım yeri ayarlamak da, haritada yol görünen, ama bildiğin bir adaya mı götürecek beni?

adalar önemli enerji noktaları belli ki, çünkü ada deyince bakınız dört tarafı sularla çevrilidir, bu bilinir. ama ada düşüncesi bile insanı nerelere götürür. ilk sarıldığın yere, ordaydın ama, bambaşka  1500 km uzağa götürür insanı. ilk başladığı bostancı sahillerine belki. bilinir ki gidilmese de oradan da başka adalar gözükür. adalar dediğin adeta bi zaman makinesi gibi. seni geri getirdiği yerde bacağın, hatalarından dolayı ağrıyordur belki de, yorgunluktan değil. neyse bu yazı kimseye bir gül Rotterdam’ı vaadetmiyordu. bana da etmiyormuş belli ki.

rotterdam ne kadar güzel bi şehir .. ama her adımı ve diğer üçü, belli ki gideceğin yerden sonra, geri döneceğin yerde daha çok acıtacaktır.

mutlu bişeyler vaadedene kadar yazıyı sonlandırayım sevgili internet. yazı farklı zaman dilimlerine girip sentaks erör veriyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.